Razvoj domaće poljoprivrede i povećanje proizvodnje sirovina bitni su za Podravku, jer tako diže kvalitetu svojih proizvoda, a kroz suradnju s kooperantima doprinosi široj zajednici, rekla je u petak u Varaždinu predsjednica Uprave Podravke Martina Dalić, na susretu s kooperantima u Tvornici voća i povrća.
“Suradnju s manjim proizvođačima ćemo nastaviti kako bismo unaprijedili našu proizvodnju”, istaknula je Martina Dalić.
Ove godine Podravka je za vlastite potrebe obrađivala više od 700 hektara površina pod povrćem, na više od 250 poljoprivrednih gospodarstva diljem Hrvatske. “U poljoprivrednoj proizvodnji i suradnji s kooperantima ove godine načinili smo značajan iskorak u načinu suradnje i podizanju kvalitete partnerskog odnosa na višu razinu, a ostvarili smo i rezultate kakve smo željeli i planirali, osobito u količinama”, rekla je Dalić.
Istaknula je kako će u budućnosti najveći izazov biti klimatske i vremenske prilike, no kako su u Podravci odlučni sudjelovati u njihovu svladavanju, dijeleći znanja s kooperantima.
Član uprave Podravke zadužen za poljoprivredu Ivan Ostojić podsjetio je kako je u Tvornicu za preradu rajčica u Varaždinu uloženo oko 12 milijuna eura.
Preradbeni kapacitet tvornice je 42 tisuće tona na godinu od čega se planira dobiti šest tisuća tona koncentrata rajčice. Time bi Podravka za sve svoje proizvode kojima je rajčica ključna, dobila sirovinu iz vlastite proizvodnje tj. iz rajčica proizvedenih u Hrvatskoj. “To je bio ključni cilj kada se krenulo u ovo ulaganje, uz supstituciju uvoza i podizanje domaće proizvodnje”, rekao je Ostojić.
Rajčice je lani u Hrvatskoj proizvedeno 26 tisuća tona od čega je Podravka proizvela 15 tisuća tona, a ove godine uspjela je udvostručiti proizvodnju na 30 tisuća tona. U 2025. planira povećanje proizvodnje, površine pod rajčicom na 520 hektara, kao i broja kooperanata, kako bi dosegla proizvodnju od željenih 40 tisuća tona.
Kooperanti zadovoljni, strepe od klimatskih promjena
U sklopu druženja je održan panel na kojem su kooperanti Podravke izrazili zadovoljstvo suradnjom te poručili kako je model u kojemu velika kompanija podržava male proizvođače, smjer kojim hrvatska poljoprivreda treba ići.
Otkup i cijena su osigurani, a prerađivački kapaciteti daju dodatnu vrijednost njihovim proizvodima, rekli su. Pohvalili su i dostupnost Podravkinih stručnjaka, što je većini važno jer im je ovo tek prva ili druga sezona u proizvodnji rajčice. Istaknuli su kako su zadovoljni ostvarenim prinosima te planiraju širiti proizvodnju. Pozvali su Podravku da još više ulaže u domaće poljoprivrednike, naglasivši da imaju volju i potrebna znanja te da im samo treba dati priliku. I oni su upozorili na izazove koje donose klimatske promjene.
Dorote Canto iz OPG-a Roštan Cahunek iz Đurđevca je rekla da joj je ovogodišnji prinos 140 tona po hektaru čime je vrlo zadovoljna, a planira povećati površine sa šest na deset hektara. Rekla je kako osigurava usjeve, jer proizvodnja bez toga nema smisla. Za sada nema problem sa osiguravanjem, no kaže kako će u buduće zbog klimatskih promjena, biti sve teže osigurati poljoprivrednu proizvodnju.
Proizvođač rajčica iz Cerne Mirko Bošković je također kazao kako je zadovoljan suradnjom s Podravkom, ostvarenim prinosom od 112 tona po hektaru te kako planira širiti proizvodnju. I on je kao jedan od najvećih izazova također istaknuo klimatske promjene.
Na kraju su dodijeljene i nagrade kooperantima u tri kategorije, prema veličini prinosa na zemljištima do pet, deset i preko deset hektara. (Hina)