Britanija započela proces pridruživanja azijsko-pacifičkom trgovinskom bloku

Trgovinski blok Transpacifičkog partnerstva (TPP) s 11 zemalja članica dogovorio se da će s Velikom Britanijom otvoriti pregovore o pristupanju, prenose britanski mediji. Britanska vlada, koja je u veljači zatražila pridruživanje TPP-u, priopćila je da članstvo u tom bloku predstavlja njenu veliku priliku nakon Brexita.

Očekuje se osnivanje radne skupine koja će raspravljati o carinama i pravilima koja reguliraju trgovinu i ulaganja, objavio je BBC. Velika Britanija bi se TPP-u, koji uključuje Australiju, Meksiko i Japan, mogla priključiti najranije sljedeće godine.

Ministrica za međunarodnu trgovinu Liz Truss pozdravila je odluku o pokretanju pristupnog procesa i nazvala je “izvrsnom viješću”.

“Pomoći će nam preusmjeriti ekonomsko težište iz Europe prema brže rastućim dijelovima svijeta i produbiti pristup velikim potrošačkim tržištima iz Azijsko-pacifičke regije. Dobili bismo sve dobre strane pridruživanja području slobodne trgovine s visokim standardima, a da pritom ne moramo ustupiti kontrolu nad našim granicama, novcem ili zakonima”, izjavila je Truss. Vlada će planove predstaviti Parlamentu “u sljedećim tjednima”, prije početka pregovora, dodala je ministrica.

Nakon Brexita britanska vlada nastoji mnoge trgovinske ugovore koje je imala kao članica EU-a zamijeniti novima, ali do sada još nije potpisala ni jedan s nekom novom zemljom ili trgovinskim područjem.

Britanski poljoprivrednici “ne bi se trebali bojati sporazuma s Australijom“

Kina, Južna Koreja, Tajvan i Tajland također su zainteresirani za pridruživanje TPP-u, koji pokriva tržište od gotovo 500 milijuna ljudi. SAD je u početku bio uključen u proces njegove uspostave, ali se prvog dana mandata bivšeg predsjednika Donalda Trumpa 2017. povukao.

Sadašnje članice TPP-a su Japan, Malezija, Vijetnam, Singapur, Brunej, Australija, Novi Zeland, Kanada, Meksiko, Čile i Peru.

Velika Britanija trenutno pregovara i o pojedinačnom trgovinskom sporazumu s Australijom, što je kod britanskih poljoprivrednika potaknulo strah da bi njihova domaća tržišta mogla preplaviti jeftinija govedina i janjetina. Kritičari smatraju da će se sporazum s Australijom koristiti kao predložak za ugovor s TPP-om.

Britanska vlada priopćila je da bi poljoprivrednici i izvoznici trgovinski ugovor trebali doživljavati u svijetlu pristupa novim inozemnim tržištima. (Hina)