Hennessy razmišlja o punjenju konjaka u Kini

Hennessy je objavio da razmatra mogućnost punjenja konjaka u Kini kako bi izbjegao antidampinške mjera i sačuvao tržišnu poziciju.

Razmatramo sve opcije, uključujući i otpremu konjaka u Kinu gdje bi se punio u boce, izvijestila je u utorak francuska tvrtka. Eventualna odluka bila bi donesena tek nakon testiranja, dodali su.

Uprava je u utorak rekla predstavnicima radnika da planira prvo u Kinu poslati 1.000 litara blijedog (VSOP) konjaka kako bi testirala stabilnost proizvoda, rekao je regionalni predstavnik sindikata CGT Michael Lablanche, dodavši da su ga radnici obavijestili o planu nakon sastanka. Testiranje bi trebalo biti provedeno do 15. prosinca, izvijestile su lokalne novine Charente Libre.

Otpremanje konjaka u kontejnerima i njegovo punjenje u boce u Kini omogućilo bi tvrtkama da zaobiđu carine, ali uz „katastrofalne” posljedice po radnike, rekao je čelnik sindikata. Ako testiranje bude uspješno, grupa će cijelu punionicu VSOP-a premjestiti u Kinu kako bi mogla napuniti oko 600.000 sanduka konjaka odnosno kompletnu prodaju u Kini za 2025. godinu, dodao je Lablanche.

Vijest o tom planu podigla je na noge oko 500 radnika ili oko polovine radne snage u punionici u Cognacu koji su stupili u štrajk i trebali bi ga nastaviti i u srijedu, istaknuo je čelnik sindikata. Video i fotografije na društvenim mrežama prikazuju okupljanje velike grupe ljudi ispred Hennessyjevog sjedišta u Cognacu. Neki su nosili jakne s logom sindikata CGT-a i Force Ouvrierea.

Manji proizvođač konjaka Remy Cointreau rekao je da će podići cijene konjaka u Kini kako bi ublažio utjecaj kineskih antidampinških mjera. “Ne planiramo seliti liniju za punjenje, ali bismo mogli smanjivati troškove proizvodnje i oglašavanja”, rekao je glasnogovornik kompanije.

Udruga proizvođača konjaka Bureau National Interprofessionnel du Cognac ponovno je apelirala na francusku vladu da pronađe rješenje koje će zaštiti proizvođače. “Neke kuće mogle bi biti prisiljene istražiti sve opcije koje bi im omogućile da zadrže poziciju na kineskom tržištu”, upozorila je udruga.

Kina je drugo najveće izvozno tržište konjaka, nakon SAD-a, i donosi proizvođačima najveću zaradu, uz vrijednost izvoza u prošloj godini od 1,7 milijardi dolara. Prodaja se u međuvremenu smanjila zbog lošije gospodarske situacije i u SAD-u i u Kini, a sektor trpi i posljedice lošeg ovogodišnjeg uroda.

Kineske antidampinške mjere dodatno su zaoštrile problem. Kinesko ministarstvo trgovine zaključilo je da su domaći proizvođači podastrli „relevantne dokaze” da su prodajne cijene žestica iz EU-a niže od troškova proizvodnje.

Europske destilerije prodavale su žestoka pića uz popust od 30,6 do 39 posto, objavilo je ministarstvo u listopadu, uz preliminarni zaključak istrage da bi dampinške cijene mogle nanijeti “značajnu štetu” kineskim proizvođačima

Zato je Peking uvoznicima europskih žestica odredio da od 11. listopada uplaćuju polog u rasponu od 34,8 do 39 posto vrijednosti uvoza. Polog su u međuvremenu zamijenili bankovnim jamstvom, a udruga francuskih proizvođača žestica ocijenila je taj potez kineskih vlasti “pozitivnom inicijalnom reakcijom”. (Hina)