Jedna EU – jedan zakon: Uredba o ambalaži koja će promijeniti sve

Nova Uredba donosi niz mjera koje će bitno redefinirati upravljanje ambalažom u Europi. Postavljeni su ambiciozni ciljevi – smanjenje ukupne količine ambalažnog otpada po stanovniku za 15% do 2040., u odnosu na 2018. Do 2030. sva ambalaža na tržištu mora biti reciklabilna, a uporaba jednokratne plastike do tada se mora prepoloviti.

Živite li u svijetu ambalaže zasigurno znate da trenutno nema važnije teme od PPWR-a. Skraćenica je to koja u posljednje vrijeme sije paniku, ali donosi i optimizam. Mnogi koji se bave ambalažom tek prikupljaju informacije, neki su već započeli pripreme za uskaldu, a neki se prave da ih se sve to skupa uopće ne tiče. U kojoj god grupi bili, PPWR vas neće mimoići.

Ali, prvo riješimo pitanje skraćenice – PPWR ili Packaging and Packaging Waste Regulation je kod nas Uredba o ambalaži i ambalažnom otpadu. Samim time što je riječ o Uredbi jasno je da je ovaj komad EU zakona nadređen drugim propisima, pravilnicima i lokalnim zakonima.

PPWR će zamijeniti Nacionalni Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu, izvan snage staviti Direktivu o ambalaži i ambalažnom otpadu 94/62/EZ te bitno izmijeniti Uredbu o nadzoru tržišta i sukladnosti proizvoda(EU) 2019/1020 kao i Direktivu o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš 2019/904.

ZAŠTO JE EU DONIJELA PPWR?

Regulacija ambalaže i ambalažnog otpada u Europskoj uniji razvijala se postupno, ukorak s ozbiljnošću ekoloških izazova. Godine 1994. EU je usvojila Direktivu o ambalaži i ambalažnom otpadu, koja je postavila znanjima i iskustvom. No do tako sređenog sustava još je dug put. PPWR je za optimiste.

NEKI SU VEĆ ZAKASNILI

PPWR više nije samo plan – to je realnost koja će preoblikovati cijelu industriju. Brendovi koji žele biti konkurentni i održivi suočeni su s važnim pitanjem – koliko je njihova ambalaža spremna za budućnost? Analiza ambalaže ne samo da omogućuje usklađivanje s PPWR-om, već otvara i mogućnosti optimizacije.

Na primjer, prilagodba dizajna za lakšu reciklabilnost i prelazak na materijale s većim udjelom reciklata dugoročno smanjuju troškove i ojačavaju održivost. Brendovi koji rano reagiraju mogu kasnije izbjeći stresne, hitne prilagodbe i financijske kazne, osiguravajući sebi stabilniju poziciju na tržištu.

Jednostavno rečeno, PPWR nije samo birokratski zahtjev, već ključan dio moderne poslovne strategije. S obzirom na globalne promjene i sve veći pritisak na smanjenje otpada, vrijeme za djelovanje je odmah. Brendovi koji sada ne započnu evaluaciju svojih ambalažnih materijala riskiraju ne samo zakonske poteškoće, već i udaljavanje od sve zahtjevnijih potrošača, koji ekološku osviještenost sve češće smatraju ključnim faktorom pri kupnji.

PPWR U HRVATSKOJ

Institucija koja će biti nadležna za provedbu Uredbe još nije imenovana, kao ni certificirani auditori ili drugi administratori koji će brinuti o silnoj administraciji koja će stići s Uredbom. Ni mnoge druge članice EU to još nisu ‘izbistrile’ te se užurbano radi na pripremama za PPWR. Zagrebački studio Kaligraf prvi je u Hrvatskoj započeo s informiranjem i edukacijama na temu Uredbe te s nekoliko najvećih hrvatskih proizvođača u prehrambenoj industriji već pokrenuo Projekt savjetovanja i usklađivanja ambalažnih materijala s PPWR-om.

Fortenova grupa i njezine kompanije prve su se uključile u ovaj projekt. Cilj je analizirati postojeće stanje ambalaže, procijeniti koliko je ambalaže u kojoj mjeri reciklabilno te stvoriti bazu za donošenje strateških odluka o proizvodima čija ambalaža ne udovoljava minimalnom postotku i neće se moći staviti na tržište.

2025.
• Početak implementacije PPWR-a u EU.
• Sve članice EU-a moraju uspostaviti aktivan sustav proširene odgovornosti proizvođača (EPR).

2028.
• Postavljanje kriterija za smjernice dizajna za recikliranje (DfR).

2029.
• Obavezno uvođenje sustava povratne naknade (DRS) za specifične vrste ambalaže.

2030.
• Usvajanje delegiranih akata za izračun/ verifikaciju udjela recikliranog sadržaja.
• Uvođenje osnovnih ocjena za reciklabilnost (A, B, C) bez Recycled at Scale (RaS) ocjena.
• Provedba minimalnih standarda za dimenzije ambalaže i omjer praznog prostora.
• Ciljevi za ponovnu uporabu u sektoru pića i drugih sustava ambalaže.
• Obvezno označavanje ambalaže slikovnim i digitalnim oznakama za recikliranje.

2035.
• Ocjene Recycled at Scale (RaS) uvedene za razrede A, B i C.

2038.
• Zabrana ocjene C za reciklabilnost zbog strožih standarda.

2040.
Veći ciljevi za ponovnu uporabu ambalaže za piće i transportnu/ prodajnu ambalažu. Povećani zahtjevi za sadržajem recikliranih materijala. Smanjenje ambalažnog otpada za 15% u odnosu na 2018.

Dizajn za reciklabilnost DfR

Kriteriji* dizajna za recikliranje za procjenu stupnja klasifikacije ambalažne jedinice uzimat će u obzir:
• čepove, zatvarače i sitne dijelove
• jednostavnost rastavljanja
• boje
• sastav materijala
• ljepila
• premaze
• naljepnice/ovitke
• tinte
• jednostavnost pražnjenja
• inovativost i ekološku prihvatljivost ambalaže

*Specifični kriteriji bit će potvrđeni do 1. siječnja 2028. godine.

Prve faze, koje su već uspješno završene, obuhvatile su upoznavanje s Uredbom, formiranje timova za PPWR, radionice pripreme procesa prikupljanja i analize podataka o svim ambalažnim materijalima, procjenu reciklabilnosti, izradu izvješća o procjeni, analizu rezultata i preliminarno savjetovanje o prijedlogu prilagodbi koje će biti potrebno poduzeti nakon donošenje delegiranih akata.

Zahvaljujući rezultatima provedenih faza sudionici projekta već mogu eventualno provesti potrebna testiranja materijala za supstituciju onih ambalaža koja su ispod prihvatljivog postotka reciklabilnosti. To je pogotovo važno kod proizvoda s dužim rokom trajnosti jer testiranja novih materijala zahtijevaju ponekad i više vremena od toga roka. Također, moguće je napraviti i plan investicija ukoliko se pokaže da će trebati prilagodba proizvodnih linija ili nekih strojeva.

ŠTO JE NA REDU?

Mnoge zemlje članice najprije će trebati napraviti temeljitu reviziju postojećih zakonodavnih okvira i prilagodbu nacionalnih pravila kako bi se uskladila s PPWR-om. Ovo uključuje analizu postojećih shema gospodarenja otpadom i ulaganja u infrastrukturu za recikliranje, osobito u postrojenja koja su opremljena za obradu složenijih materijala i lakše recikliranje.

Osim toga, bit će potrebna intenzivna edukacija građana i industrije o važnosti pravilnog zbrinjavanja ambalaže, s ciljem da se ubrza prijelaz na nove standarde. Očekuje se da će Europska komisija uspostaviti jasne rokove, prateći napredak zemalja kroz redovite izvještaje. S obzirom na obuhvatne promjene koje PPWR donosi, svi dionici, od proizvođača i distributera do potrošača, imat će ključnu ulogu u ovom procesu. U konačnici, cilj je da Europa postane lider u održivom gospodarenju ambalažom, postavljajući standarde koji će inspirirati ostatak svijeta.